2014 m. gruodžio 1 d., pirmadienis

Praktiški patarimai: aliuminio folijos panaudojimas buityje

Šiandien perskaičiau labai idomų ir tuo pačiu, buitį palengvinantį straipsnį. Kadangi pati esu be galo praktiškas žmogus, truputį ( nors vyras pasakytų, kad per daug ;) ) pedantiška ir nemėgstu apsikrauti nereikalingais daiktais, tai šis straipsnis man labai naudingas.
Jis informatyvus ne tik mums moterims, bet ir vyrams. ;)

44 NAUJI ALIUMINIO FOLIJOS PANAUDOJIMO BŪDAI


1. Iššveiskite savo puodus
Neturite šveitimo kempinėlės? Sulamdykite gabalą aliuminio folijos ir naudokite ją puodų šveitimui.
2. Palaikykite švarą orkaitėje
Kepate kunkuliuojančią lazaniją ar verdate troškinį? Orkaitės dugnui išsitepti neleis aliuminio folija, kurios lapą reikia padėti po kepimo forma ant grotelių. Jokiu būdu neišklokite folija paties orkaitės dugno – tai gali sukelti gaisrą.
3. Pagerinkite radiatorių efektyvumą
Tai paprastas būdas išgauti daugiau šilumos iš senų ketaus radiatorių neišleidžiant tam nei vieno papildomo cento – už radiatorių padėta aliuminio folija atspindės šilumą. Ant kartono pritvirtinkite storesnės aliuminio folijos lapą blizgia puse į išorę. Atspindėtos šilumos bangos sugrįš atgal į kambarį, priešingu atveju jas sugertų už radiatoriaus esanti siena. Jeigu jūsų radiatoriai turi dangtelius, taip pat po jais galima padėti aliuminio folijos – poveikis bus toks pats.
4. Apsaugokite mažylio čiužinį
Bet kuris prie naktipuodžio besipratinančio mažylio tėvas žino, kad kartais nutinka nelaimė. Kad tai nenutiktų lovoje, žinokite, jog čiužinį apsaugoti galima net neturint specialaus tam skirto paklotuko. Pirma, kelis aliuminio folijos lapus paklokite per visą čiužinio plotį, o paskui ant viršaus užklokite nemažą paplūdimio rankšluostį. Tada ant viršaus jau galima kloti patalynę.

5. Galima paslėpti nutrintas veidrodžio vietas
Kartais senam veidrodžiui gerokai nudėvėtos jo vietos tik suteikia papildomo žavesio, bet jeigu veidrodis apynaujis, tai tik bereikalingai atkreipia dėmesį. Nedidelius veidrodžio atspindinčio paviršiaus defektus galite paslėpti ant stiklo galinės pusės uždėdami reikiamo dydžio folijos gabalėlį (tik būtinai blizgia puse į viršų). Kad folija laikytųsi reikiamoje vietoje, priklijuokite ją prie rėmo nematoma lipnia juostele. Tik neklijuokite prie paties veidrodžio.
6. Pagaląskite savo žirkles
Nežinote, ką galėtumėte nuveikti su nebereikalingais nedideliais aliuminio folijos likučiais? Panaudokite juos savo atšipusioms žirklėms pagaląsti. Jei būtina, juos išlyginkite, paskui sulankstykite keliais sluoksniais ir pradėkite karpyti. Pakaks septynių-aštuonių kartų ir žirklės bus pagaląstos. Puiku, ar ne?
7. Išvalykite juvelyrinius dirbinius
Jeigu norite išvalyti savo juvelyrinius dirbinius, paprasčiausiai išklokite nedidelį dubenį aliuminio folija. Pripilkite į dubenį karšto vandens, įberkite vieną valgomąjį šaukštą skalbimo miltelių (ne skysčio) be baliklio, pavyzdžiui, „Tide“. Sudėkite savo papuošalus į skystį ir leiskite minutei pamirkti. Tada gerai nuplaukite ir išdžiovinkite. Šios procedūros metu panaudojame cheminį procesą, žinomą jonų mainų pavadinimu, kuris taip pat padeda išvalyti ir sidabro dirbinius.
8. Lengvai perstumsite baldus
Jeigu norite per lygias grindis nesunkiai perstumti didelius baldus, tuomet po jų kojelėmis padėkite gabalėlį aliuminio folijos. Foliją dėkite neblizgia puse į apačią, nes ji yra slidesnė už blizgiąją.
9. Sutvarkykite baterijas
Jūsų žibintuvėlis, nešiojamas grotuvas ar vaikų žaislai tai veikia, tai ne? Patikrinkite baterijas. Baterijas prilaikančios detalės po kurio laiko kiek atsipalaiduoja, dėl to baterijos nebesilaiko tvirtai. Sulankstykite nedidelį aliuminio folijos gabalėlį taip, kad jis užpildytų laisvą vietą. Aliuminio foliją dėkite tarp baterijos į jos laikiklio.
10. Nenudažysite akinių
Nusprendėte nusidažyti plaukus ir kol įsigeria dažai, norėtumėte paskaityti, tačiau negalite užsidėti akinių, o be jų negalite skaityti. Ir čia jums pasitarnaus aliuminio folija. Apvyniokite ja akinių kojeles ir dažai jų neišteps.
11. Išvalykite savo židinį
Ieškote kokio nors lengvo būdo išvalyti iš židinio pelenus? Dvigubą patvarios aliuminio folijos sluoksnį padėkite ant židinio dugno. Kai pelenai atvės, paprasčiausiai susukite foliją kartu su pelenais ir išmeskite.
12. Pagreitinkite drabužių lyginimą
Kai lyginate drabužius, didelę karščio dalį sugeria pati lenta, todėl darbuotis su lygintuvu tenka ilgiau. Kad procesas pagreitėtų, išklokite aliuminio folija pačią lyginimo lentą po apdangalu. Folija atspindės karštį atgal, todėl lyginamas drabužis labiau įkais ir greičiau išsilygins.
13. Padės lygintuvu priklijuoti lopą
Lygintuvu priklijuojami lopai yra patogus ir lengvas būdas užlopyti nedideles skyles drabužiuose, tačiau kartais jie prilimpa prie lyginimo lentos. Kad to išvengtumėte, po skyle padėkite aliuminio folijos. Ji nelips prie lopo, o kai baigsite darbą, tiesiog ją ištrauksite.
14. Išvalykite savo lygintuvą
Ant lygintuvo atsiradusios nuosėdos pradeda traukti lyginamus drabužius? Kad to išvengtumėte, karštu lygintuvu kelis kartus perbraukite per aliuminio foliją.
15. Apsaugokite savo daržoves
Kad alkani vabzdžiai ir šliužai laikytųsi toliau nuo jūsų agurkų ir kitų daržovių, į daržo mulčią įmaišykite smulkiai karpytos aliuminio folijos. Ji ne tik atbaidys kenkėjus, bet ir atspindės šviesą atgal į augalus.
16. Apsaugokite medžių kamienus
Pelės, zuikiai ir kiti gyvūnai žiemos metu dažnai maitinasi jaunų medelių žieve. Pigi ir veiksminga apsaugos priemonė tokiu atveju – aliuminio folija. Vėlyvą rudenį apvyniokite ja medžio kamieną. Tik atėjus pavasariui nepamirškite folijos nuvynioti.
17. Pagaminkite augalams saulės dėžę
Saulėtas langas yra puiki vieta augalams, kurie dievina šviesą. Vis dėlto, kadangi saulė visada šviečia iš tos pačios pusės, augalai pradeda linkti į jos pusę. Kad augalai gautų šviesą iš visų pusių, pagaminkite jiems saulės dėžę: paimkite kartoninę dėžę, nukirpkite jos viršų ir vieną pusę, likusias tris dėžės sienas ir dugną išklokite aliuminio folija blizgia puse į viršų. Foliją prie kartono dėžės priklijuokite klijais ar lipnia juostele. Įdėkite augalą į šią dėžę ir padėkite netoli lango.
18. Pasigaminkite sėklų inkubatorių
Kad augalai sėkmingai išaugtų iš sėklų, paimkite batų dėžę, išklokite jos vidų aliuminio folija blizgia puse į viršų, apie tris centimetrus folijos užleiskite ant dėžės šonų. Jos dugne padarykite keletą skylučių (praplėškite ir foliją), tada kiek daugiau nei iki pusės pripilkite į dėžę specialaus dirvožemio, o tada jau galite sodinti sėklas. Dėžės viduje esanti folija absorbuos šilumą, ją perduos dygstančioms sėkloms, o išorėje kišanti folija atspindės šviesą į jaunus daigus. Šią dėžę padėkite netoli saulėto lango, pasirūpinkite, kad žemė neišdžiūtų ir džiaukitės sparčiai augančiais daigais!
19. Padėkite augti auginiams
Kad auginiai augtų stiprūs ir tvirti, aliuminio folija uždenkite talpą, kurioje jie auga. Joje pradurkite tiek skylių, kiek yra auginių, ir juos per jas atsargiai ištraukite. Taip nušausite iškart du zuikius, mat folija neleis taip greitai išgaruoti vandeniui, tad laistyti auginius teks rečiau.
20. Pasigaminkite indą ant grotelių kepamos mėsos riebalams surinkti
Kad riebalai iš mėsos nelašėtų ant kepimo anglių, iš poros sluoksnių tvirtos aliuminio folijos pasigaminkite vienkartinį indą jiems surinkti. Galite šį daiktą pasigaminti iš akies arba kaip modelį panaudoję apverstą kepimo indą (kai darbą baigsite, nepamirškite to indo išimti). Taip pat nepamirškite, kad jūsų iš aliuminio folijos pagamintas indas turi būti kiek didesnis nei ant grotelių kepamos mėsos gabalai.
21. Išvalysite kepimo groteles
Iškepus paskutiniam kepsniui, kol anglys dar karšti, užtieskite aliuminio folijos lakštu groteles, kad sudegtų maisto likučiai. Kitą kartą kepant beliks nuimti folijos lakštą ir lengvai nugramdyti pridegusius likučius.
22. Apšvietimas lauke bus ryškesnis
Galiniame kieme ar stovyklavietėje apšvietimas bus ryškesnis, jeigu už lemputės užkišite aliuminio folijos lakštą. Lakštą pritvirtinkite prie pagrindo, neklijuokite prie pačios lemputės.
23. Greitai pasigaminsite dangtį
Kai staiga prireikia ką nors uždengti, uždenkite dubenį aliuminio folijos lakštu, kraštus užspauskite.
24. Improvizuota keptuvė
Nesinori neštis į žygį keptuvę? Galite pasigaminti improvizuotą keptuvę: sulenkite aliuminio folijos lakštą perpus, kraštus apsukite aplink dvi išsišakojusias šakas, per vidurį palikite vietos maistui.
25. Kad nesušlaptų miegmaišis
Kad miegmaišis neprisigertų drėgmės, paklokite po juo aliuminio folijos lakštą.
26. Kad degtukai būtų sausi
Sena, kareivių išbandyta gudrybė – degtukų dėžutę įsukite į aliuminio foliją, kad žygyje nesudrėktų.
27. Žvejyboje
Niekaip nekimba žuvys? Apsukite aplink kabliuką aliuminio folijos taip, kad ji dengtų kabliuką ir judėdama kviestų žuvis.
28. Pasidarykite piltuvėlį
Nerandate piltuvėlio? Perlenkite perpus aliuminio folijos lakštą ir susukite piltuvėliu. Šis piltuvėlis dar geresnis už plastmasinį – jo plonas galas tilps į visas sunkiai prieinamas angas, pvz., į alyvos pylimo angą prie jūsų žoliapjovės variklio.

29. Pasidarykite dailininko paletę
Atplėškite lakštą aliuminio folijos, užsukite kraštus į viršų – ir štai jums dailininko paletę dažams maišyti. Jei norite prašmatnesnės paletės, apsukite folija kartono lakštą. O jei turite medinę paletę, apsukite ją foliją, tad nereikės kartą jos valyti.
30. Kad nesudžiūtų dažai
Kad atidarytoje dažų dėžutėje nesudžiūtų dažai, pirmiausia iškirpkite apskritimą iš aliuminio folijos, tada giliai įkvėpkite, iškvėpkite į dažų dėžutę ir užsukite aliuminio folija. Anglies dioksidas išstums deguonį, dažai nesudžius.
31. Išklokite dažų indą voleliui
Tikras vargas išvalyti dažų indą, kuriame mirkėte volelį dažydami. Būtent todėl daugelis perka vienkartinius indus. Galite iškloti metalinį indą aliuminio folija – bus pigiau.
32. Dažant apsukite durų rankenas, kad jų neišteptumėte
Kai dažote duris, apsukite aliuminio folija durų rankenas, kad neišteptumėte jų dažais. Rankeną apsukite folija, paskui aštriu peiliu nupjaukite foliją prie pat durų – taip nudažysite visą plotą aplink rankeną.
33. Apsukite, kad neperdžiūtų teptukas
Ryt ryte toliau dažysite? Teptuko galite nevalyti, tiesiog nuspauskite dažus ir apsukite teptuką aliuminio folija, prie pagrindo apriškite gumine juostele. Galite folija apsuktą teptuką įdėti į šaldiklį, tik nepamirškite išimti valandą prieš dažymą.
34. Atspindėsite šviesą fotografuodami
Profesionalūs fotografai naudoja specialius reflektorius šviesai atspindėti tamsiose vietose. Jūs galite tiesiog apvynioti lentą aliuminio folija blizgiu paviršiumi į išorę. Galite pasidaryti norimo dydžio reflektorių, tačiau patogiausia pasidaryti reflektorių iš trijų lipnia juosta suklijuotų dalių, taip bus patogiau gabenti ir pastatyti.
35. Nublizgins chromuotus paviršius
Įvairius chromuotus paviršius – nuo vežimėlio, golfo lazdų ir pan. nublizginsite patepę riebalais ir pablizginę aliuminio folijos blizgiu paviršiumi. Jei kaip reikiant patrinsite, net rūdis pašalinsite. Beje, daugelis neva chromuotų naujų automobilių paviršių iš tiesų yra plastmasiniai, tad jų aliuminio folija netrinkite.
36. Apsaugos jūsų pyrago kraštus
Jūsų namuose kepamo pyrago kraštus nuo suskrudimo apsaugos ne kas kitas, o aliuminio folija – uždenkite kepinio kraštus jos juostomis. Ji neleis pyrago kraštams perkepti, kol visas pyragas normaliai iškeps.

37. Pasigaminkite išskirtinę pyrago formą
Iškepkite meškiuko formos gimtadienio tortą, per Valentino dieną – širdies formos pyragą, o per Kalėdas – eglutės formos kepinį. Iš aliuminio folijos galite pasigaminti pačių įvairiausių pavidalų kepimo formas – tiesiog iš tvirtos dvigubos folijos pagaminkite norimą pyrago formą ir įdėkite ją į didesnio formato pyrago formą.
38. Suminkštinkite rudąjį cukrų
Jeigu jūsų rudasis cukrus susimetė į gumulą, ankstesnį birumą atgauti jam padės ta pati aliuminio folija. Suvyniokite į ją cukraus gabalą ir kepkite iki 150 laipsnių Celsijaus įkaitintoje orkaitėje maždaug penkias minutes.

39. Padės papuošti pyragą
Neturite specialaus pyragų dekoravimo maišelio? Jokių problemų. Iš ypač tvirtos aliuminio folijos pasigaminkite tūbelę ir pripilkite į ją skysto glaisto. Privalumas čia dar ir tas, kad nereikės plauti konditerinio maišelio – kai baigsite dekoruoti pyragą, foliją tiesiog išmeskite.
40. Išsaugokite bandelių ir duonos šilumą
Norite iki pat vakarėlio ar pikniko išlaikyti šiltus orkaitėje keptus savo kepinius? Prieš dėdami juos į iškylų pintinę, suvyniokite į aliuminio foliją, o paskui – į rankšluostėlį. Folija atspindės šilumą ir kepiniai ilgai neatvės.
41. Apsisaugokite nuo ledų lašėjimo
Jūsų mažyliai, valgydami ledus, neišsiteps savo drabužių ir visko aplinkui, jeigu prieš duodami ledų porciją jos apačią įvyniosite į aliuminio foliją. Tą patį galima padaryti ir su arbūzo riekele.
42. Išblizginkite savo sidabrą
Ar jūsų sidabras ne kaip atrodo? Išbandykite jonų mainų principą – molekulinę reakciją, kurios metu aliuminis veikia kaip katalizatorius. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai keptuvės dugną iškloti aliuminio folija, pripilti į ją šalto vandens ir įberti du arbatinius šaukštelius druskos. Tada savo sidabro gaminius įdėkite į tirpalą ir palaikykite juos ten dvi-tris minutes. Paskui nuvalykite ir gerai nusausinkite.
43. Neleiskite sidabrui patamsėti
Ką tik nuvalytus sidabro dirbinius padėkite ant aliuminio folijos lapo – tai apsaugos juos nuo patamsėjimo. Ilgalaikiam saugojimui pirmiausia kiekvieną sidabro dirbinį įvyniokite į celofano plėvelę – pasistenkite viduje palikti kaip įmanoma mažiau oro – tada įvyniokite į aliuminio foliją ir sandariai užsukite galus.
44. Apsaugokite metalinę kempinę
Tai varo iš proto. Vos kartą panaudojate metalinę kempinę, padedate ją į indelį šalia kriauklės ir jau kitą dieną randate aprūdijusią netvarką, kurios vieta tik šiukšlių dėžėje. Taigi, jeigu norite apsaugoti savo metalinę kempinę nuo rūdijimo, suvyniokite ją į foliją ir padėkite į šaldiklį.


Manonamai.lt /
Nuotrauka: Shutterstock nuotr.
2014 m. lapkričio 30 d.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą